Петима български ученици се борят за златните медали в най-голямото световно състезание по ИТ: България има своя световен шампион по информационни технологии! Георги Бошев от Бургас спечели в конкуренцията на 400 000 участници от повече от 130 държави

11.08.2016

petima_b_lgarski_uchenici_se_boryat_za_zlatnite_medali_v_naj_golyamoto_svetovno_s_stezanie_po_it_medium200x200

За поредна година Сдружението на завършилите Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира участието на българския национален отбор по ИТ в най-голямото световно състезание по информационни технологии. В състезанието участват повече от 400 000 ученици от над 130 държави.

На финалите, които се провеждат от 7 до 11 август 2016 г. в град Орландо, САЩ, България е представена от петима ученици – Калоян, Георги, Кристиян, Дани и Поли.

MS-FEBA2016-2

НОВО: България има своя световен шампион по информационни технологии! Георги Бошев от Бургас спечели в конкуренцията на 400 000 участници от повече от 130 държави!

Георги Бошев, ученик от XII клас от Гимназията с преподаване на английски език „Гео Милев“ в град Бургас, постигна най-висок резултат на световното състезание за ученици Microsoft Office World Wide Championship 2016, което се проведе в Орландо, Флорида, от 7 до 11 август 2016 г. Той спечели в конкуренция с 400 000 участници от повече от 130 държави.

„Щастлив съм, че успях да се сертифицирам до това ниво. Ще продължавам да изучавам технологии, макар моите основни интереси да са в областта на медицината. Участвам във всички възможни мероприятия, организирани от училището, свързани с технологиите“, каза Георги Бошев.

Димитрина Тодорова, учител по ИТ на Георги Бошев, отбеляза, че през последните три години той се е подготвял изключително сериозно за участието си в световните финали заедно с преподаватели от Софийския университет, в рамките на проекта CareerIT. Георги Бошев е постигнал нивата Microsoft Office 2010 Specialist Master, Microsoft Word 2013 Expert. „В личен план се надявам неговият успех да мотивира колегите от гилдията да работят активно с учениците, за да постигнем още по-добри резултати. Георги показа, че с много труд, постоянство и упоритост няма невъзможни неща”, каза още Димитрина Тодорова.

Николай Нетов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и ръководител на проекта “Microsoft YouthSpark – Кариера в ИТ“, разказа, че успехът на Георги Бошев е резултат от четиригодишната им работа по проекта “Microsoft YouthSpark – Кариера в ИТ“, насочен към 20 000 ученици в средните училища, сред които ученици от региони в страната, в които младежката безработица е най-голяма. „На тези активни млади хора се предоставят достъп до обучение по ИКТ чрез Microsoft Imagine Academy, обучение по предприемачество, курсове за кариерно развитие и консултации, както и възможността да се възползват от настоящите ресурси и да придобият опит чрез менторство.За учебната 2015/2016 година най-високото ниво на световно призната професионална сертификация Microsoft Office Specialist и Microsoft Technology Associate са постигнали 900 ученици“, подчерта Николай Нетов.

MS-FEBA2016
orlando_2016

Репортаж на bTV:

bTV

Реакция на г-жа Кристалина Георгиева, еврокомисар, в Twitter:

Kristalina

Това е само една от инициативите на Сдружението в рамките на проект „Кариера в ИТ“, реализиран с финансовата подкрепа на Microsoft Bulgaria. Проектът „Microsoft YouthSpark – Кариера в ИТ“ е насочен към 20 000 ученици в средните училища, които са получили най-добрата външна национална годишна оценка и които са от региони в страната, в които младежката безработица е най-голяма. На тези активни млади хора се предоставят достъп до обучение по ИКТ, обучение по предприемачество, курсове за кариерно развитие и консултации, както и възможността да се възползват от настоящите ресурси и да придобият опит в областта чрез менторство.

Проектът „Microsoft YouthSpark – Кариера в ИТ“ е един от 27 гранта на Microsoft YouthSpark за младежки неправителствени организации в 25 страни в Европа през 2015 г. и част от световния ангажимент на Microsoft да се създадат възможности за 300 милиона младежи в 100 страни през следващите три години.

FEBA Alumni е сдружение на възпитаниците на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, основано през 2004 г. от 33-ма студенти, завършили факултета. Стопанският факултет е водеща институция в страната за обучение и изследвания в областта на икономическите и управленските науки. В рейтинговата система за висшите училища в България в периода 2011-2014 г. Стопанският факултет заема челните места в направленията “Администрация и управление” и “Икономика”.

Save